CB, PMR, HAM
JAK JSEM K TOMU PŘIŠEL
Snad elektrovzdělání, snad touha po poznání, mě přivedli k mému koníčku a zálibě - radioamatérskému vysílání. Elektro, jako takové, mi nebylo nikdy vzdálené a tak cesta k objevování světa pomocí radiových vln nebyla tak zdlouhavá. Soužití s technikou přišlo již v útlém věku, pak se trochu vzdálilo a připomnělo se vojenskou službou.
Vlastní záliba se začala psát roku 1999, kdy se poprvé éterem, na CB pásmu, ozvala moje volačka Barry Nová Paka. Nejprve poznávání, zkoušení a pak i účast v prvních soutěžních kláních. Cílem nebyla snaha o co nejlepší umístění, ale poznávání těch na druhé straně. Mluvím o těch, kteří jsou stejně "praštění" anténou, jak se říká v naší hantýrce a dokáží svůj volný čas obětovat stejné zálibě. Od toho nebylo daleko k vzájemným setkáním a vzniku přátelství, z kterých se nakonec v roce 2003 vyklubalo členství v RKL - Regionálním Klubu Liberec, pod volačkou RKL 55. A tak plynul čas, až jsem se v roce 2005 účastnil radioamatérské školy, pořádané radioklubem OK1KHL Holice a po jejím absolovování a složení zkoušky se stal držitelem radioamatérské licence s volacím znakem OK1NPF Tím se mi otevřela další frekvenční pásma pro spojení s opravdu celým světem.
PRO TY, CO CHTĚJÍ POZNAT ALESPOŇ ZÁKLADY
Tak těm jsou určeny následující řádky. Právě Vám, kteří máte, třeba od dětských let, touhu mít radiostanici vysílačku) jsou určeny následující informace. Všeobecné oprávnění (vydané ČTÚ) je záležitost, která Vás opravňuje používat homologované (schválené) radiostanice bez dalších poplatků a zkoušek. Tyto radiostanice se dělí na dvě skupiny:
- CB radiostanice (z angl. Citizen Band - občanské pásmo), pracující v pásmu 27 MHz
- PMR radiostanice (Pocket Mobile Radio) pracující v pásmu 446 MHz
CB radiostanice (síbíčka) jsou provozovány na 80 kanálech, s tím, že vyhrazené kanály jsou určeny pro nouzové spojení (kanál 9) nebo pro digitální druhy provozu (kanál 24, 25, 52, 53, 76, 77) nebo pro dálkově ovládané záznamníky hovoru - opakovače (kanál 18 a 23). To vše s výkonem 4W. Dosah stanic je dán především umístěním antény a terénem. Platí, i když ne vždy, že čím výše tím lépe. Další vliv na dosah mají atmosférické podmínky. Proto se nedá určit přesný dosah. Základnové stanice mají dosah mezi sebou 50 i více km, v případě atmosférických podmínek třeba i stovky km, ale na ně nelze spoléhat. Dále se používají stanice v automobilech a přenosné stanice. U těch se dosah zmenšuje i díky konstrukčně zmenšeným anténám - ze stabilních o délce cca 5,5 m na mobilní délky cca 1 m až na přenosné s délkou max. několika desítek cm.
PMR radiostanice (též PoMeRanče) jsou provozovány na 8 kanálech, s tím, že každý kanál má možnost nastavení selektivní volbya to až 38 kódů. Výpočtem lze zjistit, že lze využít přes tři sta kombinací jak se "schovat" před někým, kdo by mě chtěl poslouchat.
Na což nesmíme zapomínat. Pásmo je veřejné (i CB) a je jen na nás co svěříme do éteru. A zase co si můžeme vyslechnout a dál s tím naložit.Zde by bylo dobré zachovat dobré mravy a o všem vyslechnutém mlčet. V radioamatérském vysílání se ctí telekomunikační tajemství a dodržuje se tzv. HAM SPIRIT. Ale zpět k PMR. Výkon stanic je povolen 0,5 W, omezení na kanálech není. Dosah stanic je je oproti CB stanicím menší. Řádově lze připustit 2-3 km. Zdá se to málo? Tyto stanice nejsou určeny k "lovení" spojení na stovky kilometrů, ale ke spolehlivému spojení v UHF pásmu. Využití najdou jak pro zábavu, tak pro spojení v provozech, ve skladech, pro geodety, při sportovních a společenských akcích apod.
INSTALACE
Nejenom že Vám můžu radiostanici prodat, ale následně i instalovat celou soustavu a naladit anténu. Na tu není dobré zapomenout, protože je základem dobrého vysílání. Navíc nenaladěná anténa může způsobit závadu na radiostanici se ztrátou záruky!!! Samozřejmostí je seznámení se základy obsluhy stanice a způsobem provozu. Instalaci provádím jak doma, tak i v automobilech.
Ceník instalací radiostanic nejdete v sekci Ceník